Anasayfa


     UYGARLIĞIN PEŞİNDE

   
BASIM : Mart 2014
ISBN : 978-605-4539-55-0
Fiyat : 20 TL (KDV Dahil)
***
LATİF MUTLU
        Detaylar
 
 
Detaylar

Uygarlık, öncelikle bir coğrafya, Latif Mutlu’ya göre... Atatürk’ün işaret ettiği Batı uygarlığı hedefini, kendi hayatında bizzat yaşamış. Küçük yaşlardan itibaren memleketi Nazımiye’den batıya bakmış uygarlığı aramak için:

 “Sürekli ilerlemek, sürekli hayatı yenilemek düşüncesi kafamıza girmişti. Bu, ta Nazımiye’den, küçüklükten beri bize verilmiş bir hedef gibiydi. Bizimkiler Orta Asya’dan, Horasan’dan batıya doğru gele gele Tunceli’ye yerleşmişler. Sonra Tunceli’den daha batıya, Elazığ’a gelmişiz. Zaten Atatürk hep söylüyordu, “Batı Uygarlığı” diye... Demek ki batıya doğru gidince daha uygarlaşıyoruz. Mesela Sivaslılar bana onun için çok daha ilerici gelmişti. Türkiye’nin kuzeybatısı en uygar, en zengin yer. Güneydoğu ise en fakir, en geri kalmış bölge.”

Uygarlık, aynı zamanda bir eğitim meselesi... O yüzden olsa gerek, dönüp dolaşmış ama eğitim alanından vazgeçememiş Latif Mutlu. Bu kitap, uzun, renkli ve mutlu bir hayatın dökümü. Ama aynı zamanda, 1960’larda serbest olan özel üniversitelerde yöneticilik yaparken, 1970’lerde özel okulların devletleştirilmesiyle başlayıp 1990’larda yurtdışı üniversitelerden anlaşmalı kurslarla devam eden ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kuruluşuyla sonuçlanan özel üniversite girişiminin, öncülerinden birinin ağzından anlatımı.

***

LATİF MUTLU

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurucusu, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin Kurucular Kurulu onursal başkanı ve vakfın mütevelli heyet üyesidir. (www.latifmutlu.com)